RECA spade chisel EVO-S SDSmax 50 x 350
EVOLUTION self-sharpening. The optimised chisel for maximum cutting performance, service life and comfort. The RECA EVO-S self-sharpening chisels are characterised by the innovative design of their tips. This guarantees an extremely high removal rate and permanent self-sharpening, which prevents time-consuming reworking. In the case of flat and spade chisels, the chisel works evenly towards the back and does not strip. Field of Application: Extra wide, with additional cutting effect.
| Artikelnummer | 0638750350 |
| EAN | 4029484427963 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 350.0 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Weight | 0.7 kg |
| Supplier | RECA NORM |
EVOLUTION self-sharpening. The optimised chisel for maximum cutting performance, service life and comfort.
The RECA EVO-S self-sharpening chisels are characterised by the innovative design of their tips. This guarantees an extremely high removal rate and permanent self-sharpening, which prevents time-consuming reworking. In the case of flat and spade chisels, the chisel works evenly towards the back and does not strip.
Field of Application:
Extra wide, with additional cutting effect. For the universal removal of materials on a larger scale, e.g. plaster or screed.Advice:
Additional benefits: Packaging ensures the tool is delivered safely and allows it to be stored conveniently.No interruption of work as no need to resharpen!