RECA professional mason's pencil, 240 mm
Very robust design for professionals with a thick wooden casing and a wide graphite lead. Lead hardness 10 H (= extremely hard) for less abrasion on rough surfaces. For marking hard surfaces such as stone, brick, and concrete. Made from high-quality limewood. This soft hardwood is very well suited to sharpening, and offers an optimal combination of stability and flexibility. Field of Application: Construction, installation Design: Oval Content remark: 12 pieces
| Artikelnummer | 0695900216 |
| EAN | 4029484811816 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Oval |
| Height | 8.5 mm |
| Length of pin | 240 mm |
| Width | 13 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Very robust design for professionals with a thick wooden casing and a wide graphite lead.
Lead hardness 10 H (= extremely hard) for less abrasion on rough surfaces. For marking hard surfaces such as stone, brick, and concrete.
Made from high-quality limewood. This soft hardwood is very well suited to sharpening, and offers an optimal combination of stability and flexibility.
Field of Application:
Construction, installationDesign:
OvalContent remark:
12 pieces