RECA point chisel EVO-S SDSplus 250
EVOLUTION self-sharpening. The optimised chisel for maximum cutting performance, service life and comfort. Application area: The RECA EVO-S self-sharpening chisels are characterised by the innovative design of their tips. This guarantees an extremely high removal rate and permanent self-sharpening, which prevents time-consuming reworking. In the case of flat and spade chisels, the chisel works evenly towards the back and does not strip. Field of Application: The all-rounder.
| Artikelnummer | 0638350250 |
| EAN | 4029484915859 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 250 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 2 - 4 kg class |
| Tool holding device | Suitable for SDS-plus |
| Weight | 0.25 kg |
| Supplier | RECA NORM |
EVOLUTION self-sharpening. The optimised chisel for maximum cutting performance, service life and comfort.
Application area:
The RECA EVO-S self-sharpening chisels are characterised by the innovative design of their tips. This guarantees an extremely high removal rate and permanent self-sharpening, which prevents time-consuming reworking. In the case of flat and spade chisels, the chisel works evenly towards the back and does not strip.Field of Application:
The all-rounder. For various types of demolition work and creating openings in concrete, clay brick masonry and many other materials. For breaking down loose stone.Forged, pyramidal tip for a wedge effect during removal. The concentrated transmission of load at the tip makes this chisel ideal for breaking open, breaking through and breaking off material.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).