RECA nail puller flat-oval 600 mm
RECA nail puller flat-oval for the highest demands. Suitable for removing nails and demolition work. Forged from special tool steel Suitable for the most extreme
application: s With quenched and tempered working ends Chisel end for levering and demoulding Powder-coated
Application: area: Carpentry, construction
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0695500720 |
| EAN | 4029484913923 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Height | 126 mm |
| Length | 600 mm |
| Material | Tool steel |
| Profile height | 26 mm |
| Supplier | RECA NORM |
RECA nail puller flat-oval for the highest demands. Suitable for removing nails and demolition work.
- Forged from special tool steel
- Suitable for the most extreme applications
- With quenched and tempered working ends
- Chisel end for levering and demoulding
- Powder-coated
Application area:
Carpentry, constructionAdvantages:
- The flat-oval profile enables increased resistance of up to 50% against distortion compared with the hexagonal profile with the same weight
- Robust and stable
