RECA Eco ratchet 1/2 inch
The RECA ECO ratchet with depressed centre is produced in line with DIN 3120 and has a broad range of uses. It can be switched (clockwise/anti-clockwise rotation) and has finely toothed gearing with 72 teeth (swivel angle: 5°). The pushbutton release allows sockets and extensions to be plugged in and released quickly and easily. It also prevents plug-in connections from being released/pulled out unintentionally. Tip: 1/2 inch square with ball stop according to DIN 3120 Gearing: 72 teeth (5° swivel angle) Gearing cannot be replaced! Can be switched using eject button Material: chromium-vanadium steel Handle: 2-component
| Artikelnummer | 0700120910 |
| EAN | 4029484932528 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drive in inches | 1/2 in |
| Handle length | 102 mm |
| Handle width | 35 mm |
| Head height including the square | 44 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The RECA ECO ratchet with depressed centre is produced in line with DIN 3120 and has a broad range of uses.
It can be switched (clockwise/anti-clockwise rotation) and has finely toothed gearing with 72 teeth (swivel angle: 5°). The pushbutton release allows sockets and extensions to be plugged in and released quickly and easily. It also prevents plug-in connections from being released/pulled out unintentionally.
Tip:
1/2 inch square with ball stop according to DIN 3120
Gearing:
72 teeth (5° swivel angle)
Gearing cannot be replaced!
Can be switched using eject button
Material:
chromium-vanadium steel
Handle:
2-component
Advantages:
- With depressed centre
- Clockwise/anti-clockwise rotation can be switched using lever
- Pushbutton release
- For sturdy and versatile use
- Good grip thanks to 2-component handle