RECA cutting wheel for pipe cutter, plastic 45 x 8 mm
Suitable for thin-wall and medium-wall plastic and composite pipes. Cutting wheel is uncoated. reca pipe cutters are protected with impact-resistant powder coating. Guide rollers, pivot pins and spindles are precision-turned from tool steel to guarantee accurate right-angle cuts. Field of Application: For thin-wall to medium-wall pipes. Type: For thin-wall plastic and composite pipes - suitable for pipe cutter Quick plastic (art. no. 0703 531 127 and 0703 531 170)
| Artikelnummer | 0703531451 |
| EAN | 4029484739851 |
| Bore diameter | 8 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Outer diameter | 45 mm |
| Thickness | 11 mm |
| Type | For thin-wall plastic and composite pipes - suitable for pip |
| Supplier | RECA NORM |
Suitable for thin-wall and medium-wall plastic and composite pipes. Cutting wheel is uncoated.
reca pipe cutters are protected with impact-resistant powder coating. Guide rollers, pivot pins and spindles are precision-turned from tool steel to guarantee accurate right-angle cuts.
Field of Application:
For thin-wall to medium-wall pipes.Type:
For thin-wall plastic and composite pipes - suitable for pipe cutter Quick plastic (art. no. 0703 531 127 and 0703 531 170)Alle varianter

RECA cutting wheel for pipe cutter, copper/aluminium 19 x 5 mm

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 5 mm

RECA cutting wheel for pipe cutter, Inox 19 x 6.2 mm
