RECA carbide claw chisel 280x38x10 SDSmax
A classic in proven RECA quality. The professional choice, with carbide inserts. For cleaning joints/removing mortar in masonry renovation projects. For removing intact bricks, tiles and plaster layers. Can also be used for removing excess concrete and smoothing surfaces. Advice: We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).
| Artikelnummer | 0638538280 |
| EAN | 4029484948734 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 280 mm |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Thickness | 10 mm |
| Tool holding device | Suitable for SDS-max |
| Supplier | RECA NORM |
A classic in proven RECA quality.
The professional choice, with carbide inserts. For cleaning joints/removing mortar in masonry renovation projects. For removing intact bricks, tiles and plaster layers. Can also be used for removing excess concrete and smoothing surfaces.
Advice:
We recommend treating the machine chuck and insertion end of the chisel with lubricants from our arecal range following extended use (art. sub. no. 0896).