RECA 3/8" sliding piece adapter, 1/2" internal x 3/8" external, 1/2" x 3/8"
A T-handle is formed by inserting a 3/8" extension into the cross hole. Can also be used as a reducing adapter from 1/2" to 3/8". Drive: 1/2 inch square drive with ball catch groove to DIN 3120, ISO 1174 Tip: 3/8 inch square with ball stop to DIN 3120, ISO 1174 Material: chromium-vanadium steel Surface: fine satin finish
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0700138161 |
| EAN | 4029484743100 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 22 mm |
| Diameter of hole | 13 mm |
| Drive | 1/2 inch |
| Length | 28.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
A T-handle is formed by inserting a 3/8" extension into the cross hole.
Can also be used as a reducing adapter from 1/2" to 3/8".
Drive:
1/2 inch square drive with ball catch groove to DIN 3120, ISO 1174
Tip:
3/8 inch square with ball stop to DIN 3120, ISO 1174
Material:
chromium-vanadium steel
Surface:
fine satin finish