Ratio hammer core bit, Ø 100 mm
The heavy hammer core drill bits with ratio connection are used mainly on Max devices, but can also be adapted to suit other systems.
Field of Application: Concrete, solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concrete
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0649760100 |
| EAN | 4029484107568 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 100.0 mm |
| Length | 105.0 mm |
| Number of teeth | 10 PCS |
| Suitable for machine type | Drill and chipping hammer, 5 - 10 kg class |
| Supplier | RECA NORM |
The heavy hammer core drill bits with ratio connection are used mainly on Max devices, but can also be adapted to suit other systems.
Field of Application:
Concrete, solid and perforated brick, solid sand-lime and perforated brick, aerated concreteAdvantages:
- The large carbide teeth are deeply embedded for a long service life and fast drilling progress
- The variable toothing (spade and chisel toothing) guarantees fast drilling progress
- The thread ratio provides a secure and detachable connection
- The reduced bit body behind the carbide teeth reduces friction on the drill hole wall, protecting user and machine
- Extensive accessories offer maximum flexibility for wide-ranging requirements
Advice:
These heavy hammer core drill bits feature a function for the easy removal of seized drilling cores. Ideal for use with RECA drill core remover 0649 796.