R/i cutting disc for stainless steel, straight, 230 x 2.5 x 22.23 mm
Rally/i - the robust tool for stainless steel.k Iron, chlorine and sulphur-free (≤ 0.1 %) cutting disc (no surface rust) for cutting alloyed, high-alloy and non-rusting stainless steels. Cutting disc with ultra-fine abrasive grain.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0670021230 |
| EAN | 4029484418466 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Straight |
| Diameter | 230.0 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Rally/i - the robust tool for stainless steel.k
Iron, chlorine and sulphur-free (≤ 0.1 %) cutting disc (no surface rust) for cutting alloyed, high-alloy and non-rusting stainless steels. Cutting disc with ultra-fine abrasive grain.
Advantages:
Speed
- High ease of cutting
- Saves time
- Large abrasive grains
- High removal rate
Safety
- Rough lateral surfaces enable a safe clean cut
- o
Sa safety guidelines - Stringently tested quality
- Reinforced fibreglass
- Extremely high load capacity
Convenience
- Little dust
- Dust buildup reduced by up to 50 %
- Clean, burr-free and cool cuts
- Little reworking required
Service life
- Reinforced fibreglass
- More and larger abrasive grains
- Uniform distribution of abrasive grain through circular interspersal method
- Long-lasting maximum performance in each phase
- Reheated special corundum
- Durability
Design:
StraightAlle varianter

R/i cutting disc for stainless steel, straight, 125 x 1.6 x 22.23 mm
1.6125.0
pk (25 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo