MRD 10 metal frame anchor, countersunk head, PZ 3 10 x 202 mm
For secure and rapid installation of window and door frames The MRD 10 metal frame anchor can be used to attach all kinds of frames and wooden or metal substructures to concrete or solid brick substrates.
Application: area: For securing wooden, plastic and aluminium window and door frames to concrete, solid brick, sand-lime brick, natural stone and other pressure-resistant solid materials.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0906210202 |
| EAN | 4029484148509 |
| Anchor diameter | 10 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 10 x 202 mm |
| Anchor length (l) | 202 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill hole depth | 55 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For secure and rapid installation of window and door frames
The MRD 10 metal frame anchor can be used to attach all kinds of frames
and wooden or metal substructures to
concrete or solid brick substrates.
Application area:
For securingwooden, plastic and aluminium window and door frames to
concrete, solid brick, sand-lime brick, natural stone and other pressure-resistant
solid materials.
Advantages:
- Impact collar on screw head prevents premature expansion when tapping in
- The safety device on the cone effectively prevents it from twisting and coming out of the sleeve
- Countersunk head for easy countersinking into window frames
Advice:
- Bore diameter = anchor diameter
Alle varianter

MRD 10 metal frame anchor, countersunk head, PZ 3 10 x 72 mm
723010 x 72 mm
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

MRD 10 metal frame anchor, countersunk head, PZ 3 10 x 92 mm
925010 x 92 mm
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

MRD 10 metal frame anchor, countersunk head, PZ 3 10 x 112 mm
1127010 x 112 mm
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

MRD 10 metal frame anchor, countersunk head, PZ 3 10 x 132 mm
1329010 x 132 mm
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo