Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 5.1, clamping range 14.0-17.0 mm 5.0x21.0
Application area: Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0944150210 |
| EAN | 4029484507641 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill diameter | 5.1 mm |
| Head diameter | 14 mm |
| Head height max. | 2.5 mm |
| Material of mandrel | Steel |
| Supplier | RECA NORM |
Application area:
Blind riveting is a joining technique that saves time and reduces costs. It is particularly suitable for connections that can only be accessed from one side. Practically any installation location can be catered for using different material combinations for the riveting mandrel and rivet body.Alle varianter

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 4.1, clamping range: 3.0-5.0 mm 4.0x8.0
3.05.03.0-5.0 mm
pk (500 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 4.1, clamping range: 5.0-6.5 mm 4.0x10.0
5.06.55.0-6.5 mm
pk (500 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 4.1, clamping range: 6.5-8.5 mm 4.0x12.0
6.58.56.5-8.5 mm
pk (500 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Large-head blind rivet, alu/st, bore Ø 5.1, clamping range: 4.5-6.0 mm 5.0x10.0
4.56.04.5-6.0 mm
pk (500 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo