Flat hand engineer's file, half-round, DIN 7261, cut 2, 150 mm
DIN 7261, type E Ideal geometry on file cut (ideal cut angle, uniform tooth height and spacing). Ensures a clean workpiece surface and eliminates the need for time-consuming reworking. Facilitates good chip removal and prevents the workpiece from being scratched. Boosts cutting performance at reduced power. The use of high-quality steel and thorough hardening ensures a long service life. Tapered tang ensures the file sits securely in the handle.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0695600025 |
| EAN | 4029484130054 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| File cut | 2 |
| Length | 150.0 mm |
| Thickness | 4.5 mm |
| Width | 16 mm |
| Supplier | RECA NORM |
DIN 7261, type E
- Ideal geometry on file cut (ideal cut angle, uniform tooth height and spacing).
- Ensures a clean workpiece surface and eliminates the need for time-consuming reworking.
- Facilitates good chip removal and prevents the workpiece from being scratched.
- Boosts cutting performance at reduced power.
- The use of high-quality steel and thorough hardening ensures a long service life.
- Tapered tang ensures the file sits securely in the handle.
Advice:
- Cut 1 = rough cut for roughing work and greater chip removal as well as for soft material.
- Cut 2 = medium cut.
- Cut 3 = fine cut for all fine and deburring work as well as for harder metals.
Alle varianter

Flat hand engineer's file, half-round, DIN 7261, cut 1, 150 mm
4.5150.016
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Flat hand engineer's file, half-round, DIN 7261, cut 1, 200 mm
6.0200.020
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Flat hand engineer's file, half-round, DIN 7261, cut 1, 250 mm
7.0250.025
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Flat hand engineer's file, half-round, DIN 7261, cut 1, 300 mm
8.5300.030
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo