Flap wheel with shaft, abrasive cloth, grain 120, 40 x 20 x 6 mm
Field of Application: Fine sanding and polishing work on stainless steel, steel and non-ferrous base metals. Especially suited to smoothing surfaces and to fine polishing. Uniform and shoulder-free grinding finish
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0675040120 |
| EAN | 4029484298679 |
| Adapter diameter | 6 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 40.0 mm |
| Grid size | 120 |
| Max. rotation speed | 18000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
Fine sanding and polishing work on stainless steel, steel and non-ferrous base metals. Especially suited to smoothing surfaces and to fine polishing. Uniform and shoulder-free grinding finishAdvantages:
- Made from soft, flexible abrasive cloth segments
- Mixed corundum made from corundum and synthetic corundum
- Abrasive flaps are embedded radially to the axis in a synthetic resin core
Advice:
General working instructions:At high rotation speeds, a coarse grain acts like a finer grain and at low rotation speeds a fine grain acts like a coarser grain.
Use tools with a low contact pressure; high contact pressure and sharp edges lead to premature wearing.
If chip removal is insufficient, do not increase the contact pressure, but instead use a coarser grain.
Alle varianter

Flap wheel with shaft, abrasive cloth, grain 120, 30 x 10 x 6 mm
30.01600010.0
pk (5 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Flap wheel with shaft, abrasive cloth, grain 60, 30 x 10 x 6 mm
30.01600010.0
pk (5 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Flap wheel with shaft, abrasive cloth, grain 80, 30 x 10 x 6 mm
30.01600010.0
pk (5 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Flap wheel with shaft, abrasive cloth, grain 60, 40 x 20 x 6 mm
40.01200020.0
pk (5 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo