Flap wheel w/shaft combined abrasive cloth and non-woven material 50x30x6mm
Field of Application: Shoulder-free matting, line matting, satin finish and removal of dirt and oxide layers on stainless steel, steel and non-ferrous base metals. Depending on the material used, it is possible to achieve a wide variety of matt and semi-gloss effects on steel, chrome steel, copper, brass, light metal and other materials.
| Artikelnummer | 0675150306 |
| EAN | 4029484298754 |
| Adapter diameter | 6 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 50.0 mm |
| Grid size | 180/150 |
| Max. rotation speed | 11000 rpm |
| Supplier | RECA NORM |
Field of Application:
Shoulder-free matting, line matting, satin finish and removal of dirt and oxide layers on stainless steel, steel and non-ferrous base metals.Depending on the material used, it is possible to achieve a wide variety of matt and semi-gloss effects on steel, chrome steel, copper, brass, light metal and other materials.
Advantages:
A better sanding effect is achieved by using additional abrasive cloth between the non-woven abrasive
Mixed corundum made from corundum and synthetic corundum
Synthetic resin-bonded flaps, attached radially to the axis
Advice:
Please note: Pay attention to the direction of rotation! Tools are only suitable for clockwise rotation!General working instructions:
At high rotation speeds, a coarse grain acts like a finer grain and at low rotation speeds a fine grain acts like a coarser grain.
Use tools with a low contact pressure; high contact pressure and sharp edges lead to premature wearing.
If chip removal is insufficient, do not increase the contact pressure, but instead use a coarser grain.
Alle varianter

Flap wheel w/shaft combined abrasive cloth and non-woven material 40x20x6mm

Flap wheel w/shaft combined abrasive cloth and non-woven material 60x40x6mm
