F1 cutting disc X-Lock for steel/stainless steel, straight, 125x1.0x22.23 mm
Advantages: Speed Fastest cutting times Saves time Minimal disc thickness Effortless cuts Aggressive disc properties Penetrates material immediately; does not stray Safety Rough lateral surfaces Facilitate safe, clean cuts Predetermined breaking point Injury-free working Carbon-reinforced fibreglass Extremely high load capacity oSa safety guidelines Stringently tested quality Convenience Precise, chatter-free and burr-free cuts Little reworking required Minimal dust Dust buildup reduced by up to...
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0670017125 |
| EAN | 4029484911967 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Design | Straight |
| Diameter | 125.0 mm |
| Thickness | 1.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
Speed
- Fastest cutting times
- Saves time
- Minimal disc thickness
- Effortless cuts
- Aggressive disc properties
- Penetrates material immediately; does not stray
Safety
- Rough lateral surfaces
- Facilitate safe, clean cuts
- Predetermined breaking point
- Injury-free working
- Carbon-reinforced fibreglass
- Extremely high load capacity
- o
Sa safety guidelines - Stringently tested quality
Convenience
- Precise, chatter-free and burr-free cuts
- Little reworking required
- Minimal dust
- Dust buildup reduced by up to 50 %
- Cool, clean cuts
Service life
- Uniform distribution of abrasive grain through circular interspersal method
- Long-lasting maximum performance in each phase
- Coated corundum
- Durability
Design:
Straight