EVO machine tap, HSS-Co, green/blue ring, through hole for M12
The first machine tap with TRICON shaft. The universal geometry allows the most diverse materials to be processed.
Field of Application: Steel, stainless steel, aluminium, high-strength steel up to 1200 N/mm²
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0623800120 |
| EAN | 4029484796625 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Core hole diameter | 10.2 mm |
| Lead angle shape | B |
| Length | 100 mm |
| Pitch | 1.75 mm |
| Supplier | RECA NORM |
The first machine tap with TRICON shaft. The universal geometry allows the most diverse materials to be processed.
Field of Application:
Steel, stainless steel, aluminium, high-strength steel up to 1200 N/mm²Advantages:
For universal use - one tool for all applications
- Steel, stainless steel, aluminium, high-strength steels up to 1200 N/mm²
Vaporised tool surface
- Improved coolant adhesion and smoother tool surface for a longer service life
Recommended application
- Cutting speed vc = 8-15 m/min
- Use of cooling emulsion 6-8 %, or alternatively oil cooling
TRICON shaft for positive-fit power transmission
- No spinning in the drill chuck
- No clamping too deep in the drill chuck
- Minimal force required when opening
Alle varianter

EVO machine tap, HSS-Co, green/blue ring, through-hole for M4
3.358.60.7
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

EVO machine tap, HSS-Co, green/blue ring, through-hole for M5
4.2640.8
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

EVO machine tap, HSS-Co, green/blue ring, through-hole for M6
5.0721.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

EVO machine tap, HSS-Co, green/blue ring, through-hole for M8
6.8811.25
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo