EPN nail sleeve, spring steel, galvanised, with beading 8 x 70 mm
Quick and easy installation For securing window frames, slatted substructures, sheet metal profiles and insulating material to concrete, solid brick, solid sand-lime brick and pressure-resistant natural stone
Application: area: For securing window frames, slatted substructures, sheet metal profiles and insulating material to concrete, solid brick, solid sand-lime brick and pressure-resistant natural stone
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0904688070 |
| EAN | 4029484761272 |
| Anchor diameter | 8 mm |
| Anchor diameter x anchor length (l) | 8 x 70 mm |
| Anchor length (l) | 70 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Drill hole depth | 45 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Quick and easy installation
For securing window frames, slatted substructures, sheet metal profiles and insulating material to concrete, solid brick, solid sand-lime brick and pressure-resistant natural stone
Application area:
For securingwindow frames, slatted substructures, sheet metal profiles and insulating material
to concrete, solid brick, solid sand-lime brick and pressure-resistant natural stone
Advantages:
- Quick and easy installation
- Hardened spring steel
- Immediate load-bearing capacity
- Concatenation not possible in the packaging due to the attached beading
- Easy to position thanks to the integrated lathe centre
- More temperature resistant than polyamide anchors
- When combined with metal discs, the RECA nail sleeve with 6 mm diameter is suitable for installing insulation
Advice:
These values can be increased by setting the nail sleeve deeper.Nominal anchor dia. = nominal bore dia.
Size dia. 6 x 30 mm without beading
Alle varianter

EPN nail sleeve, spring steel, galvanised, 6 x 30 mm
306 x 30 mm3
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

EPN nail sleeve, spring steel, galvanised, with beading 6 x 40 mm
406 x 40 mm10
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

EPN nail sleeve, spring steel, galvanised, with beading 6 x 50 mm
506 x 50 mm20
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

EPN nail sleeve, spring steel, galvanised, with beading 6 x 60 mm
606 x 60 mm30
pk (100 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo