Drive-in plasterboard plug screws: 3.5–4.5 mm 12 x 30 mm
Special anchor for fixings in gypsum plasterboard and lightweight panels The plasterboard plug is hammered into the gypsum plasterboard using a hammer. Use with chipboard screws (diameter 3.5–4.5 mm) enables components to be mounted quickly and securely.
Application: area: For fastening electrical installations, lighting, pictures, lightweight racks etc. to plasterboard, lightweight panels
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0905801020 |
| EAN | 4029484924868 |
| Anchor length (l) | 30 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Head diameter | 12 mm |
| Material | Steel |
| Required particle-board screw diameter | 3,5 - 4,5 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Special anchor for fixings in gypsum plasterboard and lightweight panels
The plasterboard plug is hammered into the gypsum plasterboard using a hammer. Use with chipboard screws (diameter 3.5–4.5 mm) enables components to be mounted quickly and securely.
Application area:
For fasteningelectrical installations, lighting, pictures, lightweight racks etc.
to plasterboard, lightweight panels
Advantages:
Easy and quick fasteningNo pre-drilling required
Centring tip for optimal setting behaviour
For wood screws dia. 3.5-4.5 mm
No twisting in the wall
Collar prevents anchor from pulling through
Anchor expands when screw is screwed in
Advice:
Suitable for plasterboard up to 12.5 mm thick.Recommended tensile load in 12.5 mm gypsum plasterboard: 0.08 kN
Safety factor 3