DIMOS spaced assembly system POM-C, 40/18 1 m
The spaced mounting system for load bridging in external wall insulation The RECA spaced mounting system, DIMOS, facilitates safe load transfer in solid base materials and materials with non-solid intermediate layers. The system comprises plastic sleeves of various diameters that bridge the insulation.
Application: area: For securing canopies, pergolas, awnings, window shutters, brackets, downpipes, chimneys, signs, lighting, letter boxes etc. to various base materials in which insulation layers must be bridged.
| Artikelnummer | 0902641000 |
| EAN | 4029484450381 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 18 mm |
| Internal diameter | 18 mm |
| Length | 1000 mm |
| Material | Polyoxymethylene (copolymer) |
| Supplier | RECA NORM |
The spaced mounting system for load bridging in external wall insulation
The RECA spaced mounting system, DIMOS, facilitates safe load transfer in solid base materials and materials with non-solid intermediate layers. The system comprises plastic sleeves of various diameters that bridge the insulation.
Application area:
For securingcanopies, pergolas, awnings, window shutters, brackets, downpipes, chimneys, signs, lighting, letter boxes etc.
to
various base materials in which insulation layers must be bridged.
Advantages:
- Safe load transmission for a range of base materials
- Non-anchor-specific application; for example in combination with stud anchors and injection mortar systems
- Suitable for various anchor diameters and anchor rod diameters up to M16
- RECA DIMOS is covered by most brackets thanks to its slim design with a diameter of 40 mm
- RECA Dimos with a diameter of 80 mm for pressure transmission across a large area
- Quick and easy installation
- Thick insulation can be bridged by using products sold by the metre
- Immediate load-bearing capacity - no waiting
Advice:
- Drill hole
- Create a suitable spacer sleeve by cutting the products sold by the metre to length
- If necessary, push the RECA DIMOS into the insulation as a centring aid
- Create a hole for the anchor
- Pre-mount the anchor
- Mount RECA DIMOS
- Secure the bracket
Alle varianter
