diamop Premium diamond grinding cup KSt for plastic paint, 180/22.2
A completely new cup wheel with a unique segmented structure and innovative diamond pads. The diamop Premium KSt is the ideal solution if the PCD is too coarse and a normal cup wheel causes smudging Excellent sanding of adhesive residues and synthetic resin. Ideal for thermoplastic paint Application area: Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0662669180 |
| EAN | 4029484918973 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 180 mm |
| Material to be processed | Concrete |
| Overall height | 22 mm |
| Supplier | RECA NORM |
A completely new cup wheel with a unique segmented structure and innovative diamond pads.
The diamop Premium KSt is the ideal solution if the PCD is too coarse and a normal cup wheel causes smudging
Excellent sanding of adhesive residues and synthetic resin. Ideal for thermoplastic paint
Application area:
Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. Can be used in commercially available angle grinders or in special concrete grinders that are equipped with enclosed extraction devices (e.g. BOSCH GBR 14CA).For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx. 3 mm)
Field of Application:
Can be used for dry grinding on all commercially available angle grinders or special concrete grinders to remove adhesive residues, plastic paints, coloured paints, screed and thermoplastic paintsType:
diamop Premium KStAlle varianter

Diamop diamond grind cup ultra TT concrete/granite PREMIUM, single pack 125/22.2
12522.2Universal use
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diamop Premium diamond grinding cup KSt, for plastic paint, 125/22.2
12522.23Concrete
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo