diamop Green X universal diamond grinding cup, 125/22.2
The lightweight all-rounder for use on a wide range of materials Green X - the specialist for surface grinding and edge breaking! Application area: Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. The GREEN X model can only be used on commercially available angle grinders. For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0662652125 |
| EAN | 4029484754700 |
| Bore hole | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Material to be processed | Plastic |
| Weight | 160 g |
| Supplier | RECA NORM |
The lightweight all-rounder for use on a wide range of materials
Green X - the specialist for surface grinding and edge breaking!
Application area:
Diamond grinding cups are used for machining the surface of stone and concrete materials. The GREEN X model can only be used on commercially available angle grinders.For removing formwork residues, concrete projections, paint, graffiti, tar coatings and even thin plastic coverings (up to approx. 3 mm)
Field of Application:
For use on tiles, granite and extremely hard stoneware as well as steel, wood and hard plastics!Advice:
Extremely lightweight and extremely hard-wearing - suitable for universal use in all commercially available angle grinders!