diaflex ultra F 125 mm
diaflex ultra for very hard tiles, stoneware and granite - Redesigned diaflex with 1.8 mm disc thickness - Very high lateral stability for clean straight cuts - Very good cutting speed - 45° mitre cuts (also known as JOLLY cuts) are easy to achieve thanks to the 25 mm thick diamond layer (do not use for lateral grinding/modelling/edge machining) Application area: Tiles, stoneware, granite with a small angle grinder Ideal for cordless power tools
| Artikelnummer | 0664106125 |
| EAN | 4066115003639 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Effective diamond section | 25 mm |
| Material to be processed | Granite |
| Supplier | RECA NORM |
diaflex ultra for very hard tiles, stoneware and granite
- Redesigned diaflex with 1.8 mm disc thickness
- Very high lateral stability for clean straight cuts
- Very good cutting speed
- 45° mitre cuts (also known as JOLLY cuts) are easy to achieve thanks to the 25 mm thick diamond layer (do not use for lateral grinding/modelling/edge machining)
Application area:
Tiles, stoneware, granite with a small angle grinderIdeal for cordless power tools