diaflex diamond cutting disc special ceramic X-Lock single pack 115/22.2
For use on the hardest materials such as extremely hard granite, stoneware or very hard tiles. Closed cutting edge with 7 mm usable diamond layer.
Application: area: 115 mm and 125 mm diameter: For dry cutting on all commercially available angle grinders. 250 mm, 300 mm and 350 mm diameter with 30 mm hole: For wet cutting on bench saws
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0661100114 |
| EAN | 4029484918263 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Connection thread | X-LOCK |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Effective diamond section | 7 mm |
| Supplier | RECA NORM |
For use on the hardest materials such as extremely hard granite, stoneware or very hard tiles. Closed cutting edge with 7 mm usable diamond layer.
Application area:
115 mm and 125 mm diameter: For dry cutting on all commercially available angle grinders.250 mm, 300 mm and 350 mm diameter with 30 mm hole: For wet cutting on bench saws
Advantages:
Makes very fast and clean cuts in tiles and extremely hard materials thanks to the thin design of the disc.
Alle varianter

diaflex diamond cutting disc, special ceramic, single pack, 115/22.2
11522.21.3
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc special ceramic X-Lock single pack 125/22.2
12522.231.5
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc, special ceramic, single pack 125/22.2
12522.21.5
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo