diaflex diamond cutting disc, special ceramic, single pack, 115/22.2
For use on the hardest materials such as extremely hard granite, stoneware or very hard tiles. Closed cutting edge with 7 mm usable diamond layer.
Application: area: 115 mm and 125 mm diameter: For dry cutting on all commercially available angle grinders. 250 mm, 300 mm and 350 mm diameter with 30 mm hole: For wet cutting on bench saws
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0661100115 |
| EAN | 4029484444199 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 115 mm |
| Effective diamond section | 7 mm |
| Equipping | 1 |
| Supplier | RECA NORM |
For use on the hardest materials such as extremely hard granite, stoneware or very hard tiles. Closed cutting edge with 7 mm usable diamond layer.
Application area:
115 mm and 125 mm diameter: For dry cutting on all commercially available angle grinders.250 mm, 300 mm and 350 mm diameter with 30 mm hole: For wet cutting on bench saws
Advantages:
Makes very fast and clean cuts in tiles and extremely hard materials thanks to the thin design of the disc.
Equipping:
1Alle varianter

diaflex diamond cutting disc special ceramic X-Lock single pack 115/22.2
11522.231.3
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc special ceramic X-Lock single pack 125/22.2
12522.231.5
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc, special ceramic, single pack 125/22.2
12522.21.5
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo