diaflex diamond cutting disc RS10F, single pack, 125/22.2
The special disc for tilers, with closed and smooth cutting edge. Can be used for tiles, thin granite, marble slabs, glass and ceramic; also ideal for stove tiles
Application: area: 115 and 125 mm versions to be used for dry cutting on angle grinders; versions from 180 to 350 mm for wet cutting with bench or tile cutting machines
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0661110125 |
| EAN | 4029484444229 |
| Bore diameter | 22.2 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 125 mm |
| Effective diamond section | 8 mm |
| Equipping | 1 |
| Supplier | RECA NORM |
The special disc for tilers, with closed and smooth cutting edge. Can be used for tiles, thin granite, marble slabs, glass and ceramic; also ideal for stove tiles
Application area:
115 and 125 mm versions to be used for dry cutting on angle grinders; versions from 180 to 350 mm for wet cutting with bench or tile cutting machinesAdvantages:
High diamond concentration and a smooth cutting edge ensure clean cuts.
Equipping:
1Advice:
The tile discs of 180-350 mm diameter have a 30 mm hole; each disc is supplied with a reducing ring to 25.4 mm.Alle varianter

diaflex diamond cutting disc RS10F for tiles, dry cutting, 76/10
761.210
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10F, single pack, 115/22.2
1151.322.2
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10F for tiles, wet cutting, 200/30-25.4
2001.630
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diaflex diamond cutting disc RS10F for tiles, wet cutting, 230/30-25.4
2301.630
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo