diaflex diamond cutting disc RS10B for concrete, SPECIAL, single pack, 600/25.4
Laser-welded concrete discs for universal use on all construction sites. For concrete and general construction site materials, clay brick, Poroton, pantiles etc.
Application: area: Can be used on all common machine types, depending on diameter: 115-230 mm for dry cutting on angle grinders and wall chasers. 250-600 mm either for dry cutting on large angle grinders or for dry and wet cutting on bench saws or floor saws.
| Artikelnummer | 0661202605 |
| EAN | 4029484455720 |
| Bore diameter | 25.4 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 600 mm |
| Effective diamond section | 9 mm |
| Equipping | 1 |
| Supplier | RECA NORM |
Laser-welded concrete discs for universal use on all construction sites. For concrete and general construction site materials, clay brick, Poroton, pantiles etc.
Application area:
Can be used on all common machine types, depending on diameter: 115-230 mm for dry cutting on angle grinders and wall chasers. 250-600 mm either for dry cutting on large angle grinders or for dry and wet cutting on bench saws or floor saws.Advantages:
Quickest combination of diamonds and segments, extremely robust.
Direction arrows in the main blade prevent the disc from being incorrectly fitted to the machine.
Equipping:
1Advice:
Every RECA diaflex with 25.4 drill hole has a locating hole!Alle varianter

diaflex dia. cutting disc RS10B for conc., gen. building mat., SPECIAL, 115/22.2

diaflex dia. cutting disc RS10B f. conc., gen. build. mat. SPEC. 125/22.2

diaflex dia. cutting disc RS10B for conc., gen. building mat., SPECIAL, 150/22.2
