diaflex diamond cutting disc RS10A for asphalt, SPECIAL, single pack, 300/20
The special disc for cutting asphalt, can be used for dry or wet cutting. Excellent cutting performance, even when cutting green concrete. Segmented cutting edge with continuous laser-welded segments, segment height of 10 (9+1) mm, also equipped with wedge-shaped protective segments.
Application: area: Can be used for dry or wet cutting on large angle grinders or floor saws.
| Artikelnummer | 0661203300 |
| EAN | 4029484459612 |
| Bore diameter | 20 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 300 mm |
| Effective diamond section | 9 mm |
| Equipping | 1 |
| Supplier | RECA NORM |
The special disc for cutting asphalt, can be used for dry or wet cutting. Excellent cutting performance, even when cutting green concrete. Segmented cutting edge with continuous laser-welded segments, segment height of 10 (9+1) mm, also equipped with wedge-shaped protective segments.
Application area:
Can be used for dry or wet cutting on large angle grinders or floor saws.Advantages:
Equipped with special wedge-shaped protective segments to provide outstanding protection against undercutting.
Direction arrows prevent the disc from being fitted to the machine incorrectly. The "A" marking indicates the application.
Equipping:
1Alle varianter

diaflex diamond cutting disc RS10A for asphalt, SPECIAL, single pack, 350/20

diaflex diamond cutting disc RS10A for asphalt, SPECIAL, 6-pack 350/20

diaflex diamond cutting disc RS10A for asphalt, SPECIAL, single pack, 350/25.4
