diadrill diamond core drill, dry, 1 1/4", usable length 400 mm, 102 mm
Can be used without water cooling to create wall openings for chimney connections, ventilation shafts, extractor hoods, waste water pipes etc. in masonry, sand-lime brick (up to a max. density of 2.0); not for use in concrete! 1 1/4 inch mounting thread Application area: For direct mounting in hand-held diamond drills or diamond drill presses with 1 1/4 inch mounting thread. Can also be used on other machines with the relevant adapters.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0663400102 |
| EAN | 4029484495092 |
| Connection thread | 1 1/4 inch |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 102 mm |
| Effective diamond section | 8.5 mm |
| Effective length | 400 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Can be used without water cooling to create wall openings for chimney connections, ventilation shafts, extractor hoods, waste water pipes etc. in masonry, sand-lime brick (up to a max. density of 2.0); not for use in concrete! 1 1/4 inch mounting thread
Application area:
For direct mounting in hand-held diamond drills or diamond drill presses with 1 1/4 inch mounting thread. Can also be used on other machines with the relevant adapters. The use of a dust extraction device is highly recommended as the extraction and associated cooling of the core drill bit significantly extend the service life!Advice:
When using on hand-held machines, the hole is tapped with the appropriate centre cross (see accessories).Alle varianter

diadrill diamond core drill, dry, 1 1/4", usable length 400 mm, 52 mm
5243.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill, dry, 1 1/4", usable length 400 mm, 56 mm
5643.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill, dry, 1 1/4", usable length 400 mm, 68 mm
6843.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

diadrill diamond core drill, dry, 1 1/4", usable length 400 mm, 76 mm
7643.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo