DBS thin sheet metal screw LIKO - square socket zinc plated, sq. sckt. 4.0 x 16
•No pre-drilling required •Thread formed by collar bead •Material displacement for chip-free screwing •Drilling performance: 2x 0.7 mm in sheet steel
Application: area: For example: Splice plate connection for steel and aluminium profile panels, screwing of ventilation ducts Environmental conditions - dry interior areas Fulfils tightness class D in the leakage test for air duct systems in accordance with DIN EN 12237 | DIN EN 1507 | DIN EN 12599 (internally tested)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0203014016 |
| EAN | 4029484950027 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 4.0 mm |
| Head diameter | 8.0 mm |
| Head height | 3.0 mm |
| Internal drive | SQ size 2 |
| Supplier | RECA NORM |
•No pre-drilling required
•Thread formed by collar bead
•Material displacement for chip-free screwing
•Drilling performance: 2x 0.7 mm in sheet steel
Application area:
For example: Splice plate connection for steel and aluminium profile panels, screwing of ventilation ductsEnvironmental conditions - dry interior areas
Fulfils tightness class D in the leakage test for air duct systems in accordance with DIN EN 12237 | DIN EN 1507 | DIN EN 12599 (internally tested)
Advantages:
No corrosion caused by rusting metal chipsGreater tightness in ventilation duct construction due to the perfectly fitting thread shape
Advice:
Chip-free mounting - sheet metal is displaced by screws rather than cut/drilled.Bit is included in the PU.
Do not use the screw in applications with direct exposure to the weather or in wet rooms with atmospheres containing chlorine gas.
Alle varianter

DBS thin sheet metal screw LIKO - square socket zinc plated, sq. sckt. 4.0 x 13
13
pk (1000 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

DBS thin sheet metal screw LIKO - square socket zinc plated, sq. sckt. 4.0 x 19
19
pk (1000 stk)
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo