Cylinder wire brush, steel wire, for angle grinder, 178 mm
Knotted, for use on hand-guided angle grinders. Knotted cylinder wire brushes for hand-guided, single-handed grinders and angle grinders, but can also be used for stationary application in pre and post-machining of welding seams (fillet and butt weld). For removing scale, rust, paint, slag and rubber residues and for deburring. The wire knots are twisted to the left, which prevents premature opening of the bundles when the brush is applied at an angle.
| Artikelnummer | 2695311722 |
| EAN | 4029484269860 |
| Bore diameter | 22.23 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 178.0 mm |
| Max. rotation speed | 9000 rpm |
| Width | 12.0 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Knotted, for use on hand-guided angle grinders. Knotted cylinder wire brushes for hand-guided, single-handed grinders and angle grinders, but can also be used for stationary application in pre and post-machining of welding seams (fillet and butt weld). For removing scale, rust, paint, slag and rubber residues and for deburring. The wire knots are twisted to the left, which prevents premature opening of the bundles when the brush is applied at an angle.
Alle varianter

Cylinder wire brush, steel wire, for angle grinder, 115 mm
