Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, 2–5 mm
Conical and countersink deburring tool with cross-hole 90°, HSS-Co deep-ground, with straight shank
Application: area: The ideal tool for all countersinking and deburring work. Whether for the electronics industry, plumbing and heating systems, automotive workshops, mechanical engineering, switch cabinet manufacturing, steel piping construction or woodworking.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 069219005 |
| EAN | 4029484118380 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Head diameter | 10 mm |
| Length | 45.0 mm |
| Max. spot-facer diameter | 5 mm |
| Min. spot-facer diameter | 2 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Conical and countersink deburring tool with cross-hole 90°, HSS-Co deep-ground, with straight shank
Application area:
The ideal tool for all countersinking and deburring work. Whether for the electronics industry, plumbing and heating systems, automotive workshops, mechanical engineering, switch cabinet manufacturing, steel piping construction or woodworking.Advantages:
Cross-hole countersinks are distinguished by:
- Excellent chip removal
- Chatter-free working
- Groove-free surface
- Optimal centring properties
Alle varianter

Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, 5–10 mm
10548.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, 10–15 mm
151065.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Countersink deburring tool with cross hole, 90°, HSS-Co, 15–20 mm
201585.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo