Construction site circular saw blade, 20 teeth, 315 x 3.2 x 30 mm
The saw blade cuts all timbers, plywood, wooden beams even with remnants of metal and concrete, Heraklith boards, aerated concrete blocks. Tooth shape: Flat tooth with bevel.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 2617120315 |
| EAN | 4029484168422 |
| Bore diameter | 30 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 3.2 mm |
| Diameter | 315 mm |
| Number of teeth | 20 PCS |
| Supplier | RECA NORM |
The saw blade cuts all timbers, plywood, wooden beams even with remnants of metal and concrete, Heraklith boards, aerated concrete blocks.
Tooth shape: Flat tooth with bevel.
Advantages:
- Lasered cooling elements ensure constant even pressure and cooling due to air circulation, i.e. reduced loss of tension, longer service life, better cutting results.
- The special tooth design makes the blade impervious to remnants of metal and concrete.
Alle varianter

Construction site circular saw blade, 20 teeth, 300 x 3.2 x 30 mm
30030020
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Construction site circular saw blade, 24 teeth, 350 x 3.2 x 30 mm
35035024
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Construction site circular saw blade, 28 teeth, 400 x 3.2 x 30 mm
40040028
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Construction site circular saw blade, 32 teeth, 450 x 3.2 x 30 mm
45045032
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo