Circular saw blade 1.3343 HSS-DMo5, 220 teeth, tooth pitch 4, 275 x 2.5 x 32 mm
Specially treated saw blades (high-speed steel with tungsten, molybdenum and cobalt) for maximum service life when machining steel. For 4 mm tooth pitch = curved tooth, angled alternately (CT). For cutting pipes. For 6 and 8 mm tooth pitch = toothing with roughing and finishing tap (HZ). For cutting solid materials and pipes with thick walls (> 3 mm).
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0611275322 |
| EAN | 4029484675678 |
| Bore diameter | 32.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge width | 2.5 mm |
| Number of teeth | 220 PCS |
| Saw blade diameter | 275 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Specially treated saw blades (high-speed steel with tungsten, molybdenum and cobalt) for maximum service life when machining steel.
For 4 mm tooth pitch = curved tooth, angled alternately (CT). For cutting pipes.
For 6 and 8 mm tooth pitch = toothing with roughing and finishing tap (HZ). For cutting solid materials and pipes with thick walls (> 3 mm).
Application area:
Steel and unalloyed tool steel with a tensile strength of up to 800 N/mm²Advice:
For low speedsAlways clamp the workpiece firmly when cutting metals.
RECA cooling lubricant greatly increases service life.
Alle varianter

Circular saw blade 1.3343 HSS-DMo, 128 teeth, tooth pitch 6, 250 x 2.5 x 32 mm
12825032.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Circular saw blade 1.3343 HSS-DMo5, 200 teeth, tooth pitch 4, 250 x 2.5 x 32 mm
20025032.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Circular saw blade 1.3343 HSS-DMo5, 110 teeth, tooth pitch 8, 275 x 2.5 x 40 mm
11027540.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Circular saw blade 1.3343 HSS-DMo5, 140 teeth, tooth pitch 6, 275 x 2.5 x 40 mm
14027540.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo