Carbide-tipped hole saw 27 mm
Stainless steel up to 2 mm, unalloyed steels up to 4 mm, plastics, PVC, aluminium, zinc, plaster and lightweight boards can be processed economically with RECA carbide-tipped hole saws. For use in hand and upright drills. For upright drills, do not use an automatic feed.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0632001270 |
| EAN | 4029484438402 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting depth | 12 mm |
| Diameter | 27.0 mm |
| Number of teeth | 5 PCS |
| Shank diameter | 10 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Stainless steel up to 2 mm, unalloyed steels up to 4 mm, plastics, PVC, aluminium, zinc, plaster and lightweight boards can be processed economically with RECA carbide-tipped hole saws.
For use in hand and upright drills.
For upright drills, do not use an automatic feed.
Advantages:
- High concentric precision due to solid construction
- Optimised chip angle with special grinding surface ensure high cutting performance and long service life
- Replaceable centre drill bit
- A specially hardened shaft is used for diameters from 32 mm for better absorption of the high torsional forces
- Morse taper holders can be used for diameters from 32 mm
Advice:
- Use arecal drilling and cutting oil when sawing metal
- Do not use cutting oil for cast iron
- Use petroleum for aluminium
