Carbide milling bits, semi-circular, 8 x 20 x 6 mm
Semi-circular shape DIN code RBF
Field of Application: Solid cemented carbide head on dia. 6 mm HSS shaft (soldered), with head dia. 6 mm made entirely of solid carbide. Precision manufacture on ultra-modern CNC grinding machines ensures accurate and uniform toothing with optimal tooth sharpening angle. Recommended cutting speed v = 500-960 m/min. Calculation of rotation speed n (min): n = (v x 1000) / d x 3.1415 Optimal economic results are achieved by applying the highest possible rotation speed.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0678150820 |
| EAN | 4029484508273 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Cutting edge length | 20.0 mm |
| Diameter | 8.0 mm |
| Length | 65.0 mm |
| Type | Semi-circular shape |
| Supplier | RECA NORM |
Semi-circular shape DIN code RBF
Field of Application:
- Solid cemented carbide head on dia. 6 mm HSS shaft (soldered), with head dia. 6 mm made entirely of solid carbide. Precision manufacture on ultra-modern CNC grinding machines ensures accurate and uniform toothing with optimal tooth sharpening angle. Recommended cutting speed v = 500-960 m/min.
- Calculation of rotation speed n (min): n = (v x 1000) / d x 3.1415
- Optimal economic results are achieved by applying the highest possible rotation speed.
Advantages:
- Maximum chipping of high-strength and tough materials
- Rough and finish milling on hand-operated drive machines
- Application on stationary machines also possible
- The universal toothing type with stronger teeth is suitable for machining stainless steels, steels of greater hardiness, grey cast iron, welding seams, hard plastics and hardened steels.
Type:
Semi-circular shapeAlle varianter

Carbide milling bits, semi-circular, 6 x 18 x 6 mm
6.050.018.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Carbide milling bits, semi-circular, 10 x 20 x 6 mm
10.065.020.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

Carbide milling bits, semi-circular, 12 x 25 x 6 mm
12.070.025.0
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo