Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 5-8 2450 x 27 x 0.9 mm
Bimetal band saw blades made from alloyed carrier strip steel HSS M42 tooth tips with variable toothing for vibration reduction Continuously welded, with welding seam guarantee Hardness 68-69 HRC For all steels up to 45 HRC Field of Application: For solid material, pipes and profiles made of structural steels, deep drawing steels, carbon steels, case-hardening steels, spring steels, heat-treated steels, low-alloy heat-resistant steels, nitriding steels, high-alloy heat-resistant steels, unalloye...
| Artikelnummer | 160824558 |
| EAN | 4029484514960 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length of tape | 2450 mm |
| Teeth spacing | 5/8 |
| Thickness of tape | 0.9 mm |
| Width of band | 27 mm |
| Supplier | RECA NORM |
Bimetal band saw blades made from alloyed carrier strip steel
HSS M42 tooth tips with variable toothing for vibration reduction
Continuously welded, with welding seam guarantee
Hardness 68-69 HRC
For all steels up to 45 HRC
Field of Application:
For solid material, pipes and profiles made of structural steels, deep drawing steels, carbon steels, case-hardening steels, spring steels, heat-treated steels, low-alloy heat-resistant steels, nitriding steels, high-alloy heat-resistant steels,unalloyed tool steels, high-speed steels, stainless and acid-resistant steels (light), non-ferrous metals, coal, plastics
Advice:
Optimum band tension for bandsaws: 250-300 N/mm² (not enough band tension = band runout/too much band tension = band breakage).Alle varianter

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 6-10 2450 x 27 x 0.9 mm

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 8-12 2450 x 27 x 0.9 mm

Bandsaw blade bimetal M42 teeth per inch: 10-14 2480 x 27 x 0.9 mm
