Auger drill bit, 6 x 460 mm
Advantages: Rapid drilling of precisely dimensioned, deep-cut holes in wood (e.g. rafters, beams) Independent feed with minimal energy expenditure with feeder thread Tear-out-free cutting edge thanks to taper tap Long service life with hardened spirals Rounded and deep chip fluting without core speeds up the drilling progress with low energy expenditure and optimises chip discharge
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0616460060 |
| EAN | 4029484437108 |
| Chip flute length | 390.0 mm |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Diameter | 6.0 mm |
| Length | 460.0 mm |
| Tool holding device | Cylinder shank |
| Supplier | RECA NORM |
Advantages:
- Rapid drilling of precisely dimensioned, deep-cut holes in wood (e.g. rafters, beams)
- Independent feed with minimal energy expenditure with feeder thread
- Tear-out-free cutting edge thanks to taper tap
- Long service life with hardened spirals
- Rounded and deep chip fluting without core speeds up the drilling progress with low energy expenditure and optimises chip discharge
