arecal dermaclean plus hand cleaner, intensive 250 ml
Liquid hand cleaner Special liquid hand cleaner
Application: area: Carefully rub approximately 2–3 ml of dermaclean plus into the hands without water, continue washing with a little water and then rinse with plenty of water. Dry hands thoroughly.
Field of Application: For highly adhesive substances and extreme soiling. Effortlessly removes varnish, paint, resin, adhesive, graphite etc.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0895921005 |
| EAN | 4029484811656 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Max. storage temperature | 20 °C |
| Min. storage temperature | 0 °C |
| Min./max. storage temperature | 0 to 20 °C |
| Shelf life from production | 12 Month |
| Supplier | RECA NORM |
Liquid hand cleaner
Special liquid hand cleaner
Application area:
Carefully rub approximately 2–3 ml of dermaclean plus into the hands without water, continue washing with a little water and then rinse with plenty of water. Dry hands thoroughly.Field of Application:
For highly adhesive substances and extreme soiling. Effortlessly removes varnish, paint, resin, adhesive, graphite etc.Advantages:
- Specialist hand cleaner with high cleaning power
- Contains special cosmetic solvents
- Moisturising
- Does not cause clogging of drains
- pH value is adjusted to the skin
- Dermatologically tested
- Can be stored for at least 12 months after opening
Advice:
In the eye area, prevent penetration of the product into the mucous membrane/conjunctiva area.