Alligator water pump pliers 300 mm
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip. Perforated joint: highly robust thanks to double guide. Material: chrome vanadium electrical steel, hardened. Dipped grip protection for an excellent grip.
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo
| Artikelnummer | 0703826300 |
| EAN | 4029484258154 |
| Construction product | 0 - not applicable |
| Length | 300.0 mm |
| Max. diameter | 2-3/4 in |
| Max. width across flats | 60 mm |
| Number of adjustments | 9 PCS |
| Supplier | RECA NORM |
Specially hardened teeth on gripping surfaces, teeth hardness approx. 61 HRC: high wear resistance for lasting secure grip.
Perforated joint: highly robust thanks to double guide.
Material: chrome vanadium electrical steel, hardened.
Dipped grip protection for an excellent grip.
Advantages:
- Self-locking on pipes and nuts: no slippage on workpiece, work requires less force.
- Favourable leverage for optimum load transmission.
- Pinch guard prevents crushing injuries.
Alle varianter

RECA Alligator water pump pliers 180 mm
30180.01-1/4
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo

RECA Alligator water pump pliers 400 mm
90400.03-1/2
stk
Login kommer snart — kontakt os for priser: a4@a4.fo